Vytauto pr. 1 Kaunas
Vermikulitas

Vermikulitas (iš lotyniško vermikulio) yra mineralas iš sluoksniuotosios struktūros hidromikų grupės, biotinės ir flogopitinės žėručio antrojo pakeitimo (hidrolizės ir vėlesnio atsparumo) produktas.Vermikulitas, tai kol kas mažai žinoma tačiau labai efektyvi ir naudinga naujos kartos medžiaga tinkanti sodininkystėje, augalininkystėje ir statyboje.

  • Plokštės struktūros grubeliai, blizgus, gali turėti rudos, geltonos, auksinės, žalios spalvos įvairių atspalvių (iki praktiškai juodos spalvos).

  • Pirmą kartą buvo atrastas XIX a. Pradžioje, pramoninis pritaikymas buvo gautas tik praėjus 100 metų

  • Išpūstas vermikulitas (zonolitas) gaunamas apdeginant vermikulito mineralus. Šildomas iki 400-100 ° C, vermikulitas išsisluoksniuoja į vermikulines daleles (iš čia pavadinimas), išsipučia, tūris padidėja 15-20 kartų. Šis mineralo elgesys priklauso nuo jame esančio vandens kiekio, kuris, kaitinant virsta garu, išspaudamas žėručio plokštes. Po šlifavimo išplėstas vertikalitas sluoksniuojasi į įvairių frakcijų (nuo 0,5 iki 20 mm) skulptūras, kurios yra sidabrinės arba aukso spalvos, bekvapės.

  • Vermikulito formulė:

  • Bendroji vermikulito formulė (Mg + 2 , Fe + 2 , Fe +3 ) 3 [(SiAl) 4 O 10 ] (OH) 2 4H 2 O. Tačiau vermikulitas retai atitinka bendrą formulę ir paprastai turi įvairių priemaišų.  Pagrindinės sudedamosios dalys yra SiO 2 (33-45%), aliuminio oksidas AI 2 O 3 (6-18%), geležies oksidas FeO (1-3%), geležies oksidas Fe 2 O 3 (5-17%), magnio oksidas MgO (14-30%), vanduo H 2 O (5-18%). Taip pat gali būti kalcio oksido CaO, kalio oksido K 2 O, nikelio oksido NiOi, titano dioksido TiO 2 , mangano oksido MnO, natrio oksido Na 2 O ir kitų priemaišų.  Žėručio cheminė sudėtis po kaitinimo nesikeičia.

  • Veramikulito savybės:

  • Ištirpintas vermikulitas – laisvas skystis (kuris leidžia užpildyti nelygios formos ertmes), porėtos, purios, lengvos, patvarios medžiagos. Atsparus ugniai: lydymosi temperatūra 1350 ° C, taikymo temperatūra – nuo-260 ° C iki 1200 ° C. Jis turi šilumos ir garso izoliacijos savybes, didelį sugeriamumą: gali sugerti skysčius iki 500% savo svorio.  Jis šiek tiek higroskopiškas (ty jis silpnai absorbuoja drėgmę iš aplinkos) prie 100% oro drėgnio vermikulito drėgnis yra apie 10%. Biologiškai stabilus: jis nėra suskaidomas ir supūdomas mikroorganizmų įtaka, tai nėra palanki aplinka vabzdžiams ir graužikams. Chemiškai inertiška: neutrali nuo šarmų ir rūgščių poveikio.  Vermikulitas yra aplinkai nekenksminga ir sterili medžiaga, netoksiška, sudėtyje nėra sunkiųjų metalų.  pH – 7,0, yra neutralus.

  • Išpūsto vermikulito panaudojimas

  • Statyba: Išpūstas vermikulitas naudojamas sienų, stogų, grindų, pamatų, palėpių, grindų ir konstrukcinių rūsių, vamzdynų šilumos izoliacijai. Civilinių ir pramoninių pastatų, kino teatrų, specialiųjų laboratorijų, orlaivių ir automobilių variklių bandymų kamerų garso izoliacijai. Užtikrina ilgą (iki 10 valandų) priešgaisrinę metalo ir medinių konstrukcijų (pastatų, konstrukcijų, durų, seifų) apsaugą. Apsaugo nuo pelėsių ir grybų susidarymo nuo pernelyg didelės drėgmės. Vermikulitas yra naudojamas tiek gryna forma, kad užpildytų ertmes (pamatai, perdangos), tiek kaip statybinių mišinių užpildas (lengvieji betonai, šilti ir dekoratyviniai tinkai, ugniai atsparios dangos).                                                                                                                                          Maisto pramonė: šildymo kamerų izoliavimas nuo perkaitimo. Vandens filtravimas.

  • Cemijos pramonė: geras adsorbentas dūmų gaudymui, nuodingų dujų, pramoninių nuotekų valymo, aktyviųjų skysčių ir rūgščių transportavimo terpėje.

  • Branduolinė energetika: Vermikulito apsauginė medžiaga gali atspindėti gama spinduliuotę ir absorbuoti radioaktyvaus stroncio-90, cezio-137, kobalto-58.

  • Ekologija: Nuotekų ir oro išmetimo valymas, naftos produktų rinkimas ir toksiškų skysčių išsiliejimas nuo kieto paviršiaus ir vandens telkinių paviršiaus, dirvožemio valymas (nitratų taršos mažinimas, radionuklidų ir sunkiųjų metalų blokavimas). Vermikulitas taip pat naudojamas metalurgijoje, mašinų gamybos, automobilių statybos, laivų statybos, kasybos, žemės ūkio (agvermikulitas, biovermikulitas).

  • Vermikulitas augalams. Agrovomikulito vartojimas

  • Agveromiculitas yra išpūstos frakcijos nuo 0 iki 10 mm vermikulitas, labiausiai tinkamas naudoti žemės ūkyje.

  • Vermikulitas kambariniams augalams

  • Smulkios (iki 1 mm) vermikulito frakcijos yra grynos formos arba lengvų mišinių (pavyzdžiui, durpių arba smėlio santykiu 1: 1) sudėtyje, skirtos sėklų daigumui ir auginių šakojimui. Vermikulite sodinukai yra apsaugoti nuo grybelinių ligų, šaknų puvinio, kojinio pajuodavimo ir kt.

  • Kad sėklos tolygiai pasklistų ant dirvos paviršiaus, jos sumaišomos su smulkiu vermikulitu. Juo taip pat galima apibarstyti sėklą po sėjos, kad apsaugotų nuo pelėsių ir džiuvimo.

  • Vermikulito, kaip substrato komponento, naudojimas (iki 40%) leidžia gerokai pagerinti sodinimo mišinio savybes. Padidėja poringumas ir laisvumas, taigi ir oro pralaidumas, apsaugo nuo sukibimo, suspaudimo, tankinimo, grunto grūdinimo, paviršiaus plutos susidarymo. Šaknys tolygiai išvysto visoje sodinamoje žemėje. Be dirvožemio kondicionavimo, vermikulitas apsaugo šaknų sistemą nuo išorinių temperatūros pokyčių. Substratas su vermikulitu yra mažiau atšala šaltame ore ir neperkaista per karštus periodus, kasdieniniai temperatūros svyravimai yra išlyginti. Vanduo ir maistinių medžiagų tirpalai gerai įsigeria į vemikulitą (100 gramų vermikulito gali sugerti iki 500 ml vandens) ir palaipsniui patenka į augalą. Sumažėja laistymų skaičius, taupomas vanduo (sumažėja vandens nuostoliai iš garinimo ir drenažo) ir trąšos. Dėl padidėjusio vandens gaivimo ir užsistovėjimo išvengiama šaknų plyšimo. Vermikulito naudojimas mažina bendrą sausumos mišinio svorį, kuris yra svarbiausias didelių dydžių augalams. Augalams su silpna arba lengva šaknų sistema yra naudojamas smulkių frakcijų (1-2 mm) vermikulitas. Medienos augalams skirtas – vermikulitas, kurio frakcijos yra 4 mm ir daugiau.

  • Vermikulitas yra naudojamas gryna forma arba kaip substrato sudedamoji dalis hidroponinių augalų auginimu maistinių medžiagų tirpaluose.

  • Didžiųjų frakcijų vermikulitas yra naudojamas atskirai arba mišinyje su keramzitu kaip drenažo sluoksn sodinimo indo apačioje.

  • Agveromiculitas – palanki aplinka, skirta laikyti svogūnėliams, gumbavaisiams, šakniastiebiams. Sodinamoji medžiaga yra dedama sluoksnis po sluoksnio, be abipusio kontakto, pilant tarp sluoksnių 2-5 cm vermikulito. Taigi, apsauga nuo nepalankios išorinės temperatūros ir vandens poveikio, ankstyvo augimo.

  • Vermikulitas gali būti laikomas maistinių medžiagų tiekėju: kalio, magnio, kalcio. Tačiau nedidelis elementų kiekis ir, galbūt, jų sudėtingas prieinamumas augalui neleis visiškai atsisakyti trąšų.

  • Vermikulitas turi didelį jonų mainų pajėgumą ir išlaiko teigiamai įkrautą kalio, magnio ir kitų trąšų elementų jonus, palaipsniui juos suteikdamas augalui.

  • Naudojamas įšakninimui, auginti sodinukus ir laikyti sodinamąsias medžiagas. Vermikulitas gali būti naudojamas pakartotinai: patalpų gėlininkystėje – po kalcinavimo, panaudojimo atvirame lauke – be išankstinio apdorojimo.

  • Agveromiculitas sodininkystėje

  • Sėklos laikomos drėgname vermikulite kol jos sudyksta, tada pasodinamos į atvirą žemę.

  • Vermikulito įvedimas į dirvą gali gerokai pagerinti jo struktūrą: padidina sunkiųjų molio dirvožemių aeracijos savybes, padidina lengvųjų smėlingų dirvožemių drėgmę. Dėl neutralaus pH vermikulitas mažina dirvožemio rūgštingumą ir slopina dirvožemio užakimą. Dėl ilgų lietų ir potvynių, taip pat aktyvaus samanų ir drėgmę mylinančių piktžolių vystymosi žemumų srityse išvengiama dirvos išsekimo. Trašų perteklius absorbuojamas ir palaipsniui skiriamas augalams. Dėl vermikulito mažo šiluminio laidumo, ankstyvo pavasario (sodinukų sodinimo metu) ir žiemojant augalams atvirame lauke (naudojant padengimo medžiagas) šaknies apsaugos sistema užšaldoma taip apsaugan šknis nuo nušalimo.

  • Taikymo normos: sodinant daržovių, uogų ir gėlių pasėlius atvirame lauke – 0,5-2 puodeliai į duobutę;  sodinant vaismedžių, uogų, dekoratyvinių augalų medžių ir krūmų sodinukus – 3 litrai į duobę.

  • Grunto (sugeriančio) valymas nuo radionuklidų, sunkiųjų metalų, perkeliant juos į nepasiekiamas augalams formas ypač svarbus teritorijose, esančiose pramoninėse zonose, šalia automobilių kelių ir geležinkelių.

  • Išpūstas vermikulitas – palanki aplinka ilgalaikiam derliaus (daržovėms, vaisiams) laikymui. Vermikulitas gryna forma arba apdorotas fungicidais apsaugo pasėlius nuo išorinių veiksnių (temperatūros kritimas, drėgmė), apsaugo nuo grybelinių ligų (pelėsių, puvinio), absorbuoja dujų mainus. Sumažėja atliekų kiekis, daigumo procesai sulėtėja. Derlius dedamas sluoksniu po sluoksnio, be abipusio kontakto, pilant sluoksnius vermikulito iki 5 cm.

  • 4-8 mm frakcijų vertikalitas yra naudojamas vaisių medžių (6-10 litrų į 1 kv. M.), Uogų krūmų (5 litrai į 1 kv. M.), gėlių krūmų (2-3 litrų į 1 kv. M.) mulčiavimui. Vermikulitas yra įvedamas į dirvą, kuri buvo iškasta aplink augalą ir lengvai įterpiamas.

  • Kraštovaizdis, gerbūvis

  • Vermikulitas leidžia lengviau rūpintis alpinriumais ir vejomis. Išpūsto vermikulito įvedimas į dirvožemį prieš sėjant sėklą (2-3 mm frakcijų vermiualito išeiga yra 5 litrai kvadratiniam metrui) apsaugo vejas nuo potvynių ar džiovinimo. Kompostai naudojami vejoms – žolių sėklų mišinys, vermikulitas ir trąšos, užtikrinančios vienodą sėklų pasiskirstymą ir jų aktyvų daigumą.

  • Dekoratyvinis mulčiavimas. Auksinis vermikulitas suteikia nuostabų blizgesį saulėtą dieną.

  • Agroindustrial complex (išskyrus naudojimą kaip amelorantą, sorbentą, mulčias)

  • Dujinių, kietų ir skystų pesticidų (trąšų, herbicidų, insekticidų, fungicidų) pripildytojas vermikulitas apsaugo miltelių preparatus nuo perkaitimo, todėl juos galima paskirstyti tolygiai, kai jie yra ant žemės.

  • Smulkios vermikulito frakcijos yra naudojamos sėkloms uždengti ir nusausinti, ty aplink sėklą sukurti apsauginę maistinę medžiagą, kuri padidina sėklų tinkamumo laiką ir jų daigumą bei užtikrina dar didesnį  mažų sėklų tolygų pasiskirstymą.

  • Išpūstas vermikulitas – sterili ir biologiškai saugi aplinka, skirta laikyti ir transportuoti į vartojimo ar pardavimo vietas daržoves, vaisius, sodinamąją  medžiagą.

  • Vermikulito dangos naudojamos augalų, mišrių pašarų saugojimo įrenginiuose.

  • Gyvūlininkystėje ir  paukštininkystėje naudokite vadinamąjį biovermikulitą.  Gyvūnų ir naminių paukščių pašarams dedama vermikulito dulkių, kad pagerintų pašarų struktūrą, praturtintų ją makro ir mikro elementais, absorbuotų toksinus iš virškinimo trakto.  Pasižįmintis labai geromis sugeriančiomis savybėmis vermikulitas yra naudojamas birių pašarų gamybai. Po pirminio apdirbimo, vermikulitas veikia kaip riebalų (200-300% riebalų), vitaminų ir vaistų nešiklis. Vermikulito kaip pakratų naudojimas naminių paukščių patalpose, sumažina amoniako kiekį, apsaugo nuo pelėsių išsivystymo.

    Grįžti į Vermikulitas >>>